Podstawą jest znalezienie właściwych warunków do gry na giełdzie

Bardzo ważną kwestią w inwestowaniu jest dobre i rzetelne przygotowanie do tego procesu. Jednak wiele osób pomija ten etap, co skutkuje niepowodzeniem w inwestowaniu na giełdzie. Gra o sumie ujemnej to właśnie jest rynek giełdowy, nie należy o tym nigdy zapominać. Dlatego właśnie inwestorzy mają dwa podstawowe cele. Pierwszy to oczywiście bycie skuteczniejszym inwestorem od pozostałych graczy, natomiast musimy być również zdolni  do zapłacenia biurom maklerskim, które dają nam możliwość  dostępu do rynku.

Na szczęście w dzisiejszych czasach funkcjonowanie na rynku uległo zmianie. Możemy zapomnieć już o parkietach giełdowych, gdzie maklerzy walczyli o sprzedaż lub kupno papierów wartościowych dla klientów. Jak w każdej dziedzinie, na rynku też doszło do rozwoju, w celu ułatwienia inwestorom gry na giełdzie. Wszystko odbywa się  na drodze elektronicznej, dzięki czemu zmniejszyły się koszty, a także znacznie przyspieszyło to proces inwestowania. Mimo że koszty uległy zmniejszeniu, niż w czasach parkietów giełdowych, nadal powinniśmy przemyśleć wybór domu maklerskiego, aby maksymalnie zoptymalizować koszty.

Przy zakładaniu konta inwestycyjnego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na prowizję jaką trzeba zapłacić za każdą wykonaną transakcję. Z reguły wynosi ona mniej niż 0,4% wartości transakcji.  Kolejną rzeczą której warto się przyjrzeć to minimalna kwota prowizji. Jest ona naliczana, kiedy wykonujemy mniejsze zlecenia, więc jeśli zamierzasz zacząć od niedużego kapitału to z pewnością jest to kwestia warta rozważenia. Natomiast jeśli ktoś chce zacząć inwestować jeszcze podczas studiów to warto zapytać się o specjalną ofertę, ponieważ dużo biur maklerskich posiada tańsze oferty właśnie dla studentów.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia związana z założeniem konta inwestycyjnego, a mianowicie dodatkowe opłaty. Są to opłaty związane z otworzeniem konta, jego prowadzeniem, dostępem do notowań itd. Często domy maklerskie kuszą niską prowizją, natomiast jeśli wczytamy się we wszystkie warunki, to okazuje się, że mają o wiele wyższe dodatkowe opłaty. Przez co otwieranie konta w tym domu maklerskim nie jest już takie atrakcyjne jak nam się wydawało. Przy wyborze, w którym domu maklerskim najlepiej otworzyć swoje konto, bardzo pomocne są rankingi, które możemy znaleźć w Internecie.